Χριστός Ανέστη!

Αγαπητοί γονείς / μαθητές,

Σε λίγες ημέρες θα οδηγηθούμε μέσα από το Θείο πάθος της Μεγάλης εβδομάδας στην Ανάσταση. Η Ανάσταση του Χριστού υπήρξε νίκη όχι μόνο ενάντια στο Θάνατό του, αλλά γενικά επάνω στο θάνατο. « Θανάτου εορτάζομεν την νέκρωση, Άδου την καθαίρεσιν…». Σε όλη την ανθρώπινη φύση δόθηκε η δυναμική της Ανάστασης.

Για όλους του ανθρώπους η Ανάσταση είναι «ανόρθωσις φύσεως» που ο Θεός παραχωρεί σε όλους. Η συμμετοχή μας αυτή στη ζωή και το θάνατο του Χριστού μεταβάλλει τη ζωή μας σε κοινωνία. Σε κοινωνία που η αυτοσυντήρηση και η ατομικότητα δεν έχουν θέση. Η Ανάσταση του Χριστού στεριώνει τις ελπίδες μας, εγγυάται τη ζωή μας, αναστηλώνει τα ερείπια που σωριάζει καθημερινά η κακία και η αμαρτία. Προβάλλει την αλλαγή του τρόπου ύπαρξής μας. Παγιώνει μέσα μας την νίκη, το φως, την ελπίδα. Εγγυάται την αναφαίρετη χαρά, τη γεύση της ζωής.

Χρόνια πολλά και ευλογημένα!

Ο Χριστός να αναστηθεί στις οικογένειές σας!

Ο Διευθυντής του σχολείου

Θειόπουλος Κωνσταντίνος