Άρωμα ’21 στο σχολείο μας

Δευτέρα 31-5-2021

Με την ευκαιρία των εκδηλώσεων για τα 200 χρόνια από την έναρξη της επανάστασης του 1821 έγινε παρουσίαση μέσω τηλεδιάσκεψης στους μαθητές της ΣΤ’ τάξης ζωγραφικού πίνακα του καλλιτέχνη Θανάση Τζοΐτη (υποστράτηγου ε.α. Π.Σ.).

Τα παιδιά είδα ζωντανά πώς ένα δημοτικό τραγούδι στα χέρια ενός καλλιτέχνη μετατρέπεται σε έργο τέχνης.

Οι απαλοί χρωματισμοί, η κίνηση και η ζωντάνια των αγωνιστών, αλλά και των αλόγων μας μετέφεραν σε κείνα τα δοξασμένα χρόνια.

Επίσης στα τρία τμήματα της ΣΤ’ τάξης μοιράστηκαν φιγούρες αγωνιστών του ’21. Εντυπωσιάστηκαν οι μαθητές ιδιαίτερα από τις φιγούρες των φιλελλήνων και του Κύπριου φαλαγγίτη. Οι φιγούρες κατασκευασμένες από τον κ. Τζοΐτη με μοναδικό τρόπο, που μόνο αυτός ξέρει -μετά από πολύχρονη μελέτη της νεότερης ιστορίας- να αποδίδει.

Στο τέλος ο πίνακας με θέμα το 1821 τοποθετήθηκε σε εξωτερικό χώρο του σχολείου και τον «γεύτηκαν» όλοι οι μαθητές.

Έτσι «μεθύσαμε» μικροί μεγάλοι από το αθάνατο εικοσιένα!