Ήρωες Θεοί και Μύθοι Γ τάξη

Ο μύθος της Περσεφόνης γίνεται η αφορμή ώστε μαζί με τον Ιάσονα και το χρυσόμαλλο κριάρι του να ταξιδέψουν οι μαθητές στον «Μυθικό» Όλυμπο. Εκεί θα συναντήσουν τους αρχαίους θεούς, θα μάθουν για τις αρετές και τα κουσούρια τους και θα… «μιμηθούν τα χαρακτηριστικά τους γνωρίσματα».
Ανταποκρινόμενοι στο αίτημα των Θεών τα παιδιά θα πραγματοποιήσουν (με παιγνιώδη μορφή σε μουσικοκινητική αναπαράσταση) μερικούς από τους άθλους του Ηρακλή και του Θησέα, θα πείσουν τους θεούς να αναλάβουν την εξουσία και θα σχεδιάσουν έναν καλύτερο κόσμο. Σε μια ζωντανή αναπαράσταση της λειτουργίας της δημοκρατίας στην αρχαία Αθήνα οι μαθητές βρίσκουν την ευκαιρία στην εκκλησία του δήμου να εκφράσουν τις σκέψεις και τις ανησυχίες τους, να προτείνουν λύσεις και να ψηφίσουν τον αρχηγό τους στο νέο κόσμο που ονειρεύονται.
ΕΝΕΚΑ ΠΑΙΔΕΙΑΣ