TOGETHER IN EXPO, MILAN 2015- ΜΑΖΙ ΣΤΗΝ ΕΚΘΕΣΗ ΤΟΥ ΜΙΛΑΝΟΥ 2015

Συμμετοχή στο Διεθνή Σχολικό Διαγωνισμό που διοργανώνει το Υπουργείο Παιδείας της Ιταλίας στο πλαίσιο των δράσεων της έκθεσης του Μιλάνου την άνοιξη 2015 για την ευαισθητοποίηση της νέας γενιάς στα θέματα της βιωσιμότητας του πλανήτη, της διατροφής του πληθυσμού και των πράσινων συμπεριφορών (Feeding the Planet, Energy for Life). Παίρνουν μέρος περίπου 2500 σχολεία από όλο τον κόσμο.
Με διαθεματική προσέγγιση των Ελληνικών και Αγγλικών μαθημάτων, οι μαθητές του Δ1 συμμετέχουν σε δυο δράσεις καθ ’όλη την διάρκεια του έτους:
Α) Υποβολή πολλαπλών ερευνητικών εργασιών στον διαγωνισμό (missions)
Β) Σε συνεργασία με την μαθητική ομάδα Explosive του Instituto di istruzione Superiore Giovanni Falcone κατέθεσαν συνέντευξη και οδηγίες για παραδοσιακή Ελληνική συνταγή σε μορφή video στην Αγγλική Γλώσσα. Η δράση ξεκινούσε με την συλλογή του λαχανόκηπου μας ως την γευστική δοκιμή των δημιουργιών μας και την ανάληψη ρόλων δημοσιογράφου, ομιλητών, παρουσιαστών ως και μικρών μαγείρων!