KIDS HAVE FUN ON HALLOWEEN –ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΔΙΑΣΚΕΔΑΖΟΥΝ ΤΗΝ AΠΟΚΡΙΑΤΙΚΗ ΗΜΕΡΑ HALLOWEEN

Δημιουργία του ευρωπαϊκού διαδικτυακού προγράμματος etwinning σε συνεργασία με το Szkola Podstawowa από την Πολωνία και την συμμετοχή του Antalya Sinav Koleji,νηπιαγωγείου στην Τουρκία.
Η 30η Oκτωβρίου για τους Αγγλοσάξωνες, συνδέεται με τις λαϊκές παραδόσεις και θρησκευτικές δοξασίες τους και αποτελεί ευκαιρία ξεφαντώματος και διασκέδασης για τα παιδιά.
Οι μαθητές των τμημάτων Α1 και Α2 στο πλαίσιο του μαθήματος των Αγγλικών και με την συνεργασία του καθηγητή Πληροφορικής και της καθηγήτριας Καλλιτεχνικών τον Οκτώβριο του 2014 προετοίμασαν την γιορτή Halloween. Ακολούθησαν ένα κοινό πρόγραμμα με τα συνεργαζόμενα σχολεία και κατασκεύασαν μάσκες, διακόσμησαν τις τάξεις, έπαιξαν θεατρικά δρώμενα, έμαθαν Αγγλικά τραγούδια και το παιχνίδι «treat or trick» και αντάλλαξαν τις εμπειρίες τους με τα παιδιά των άλλων σχολείων με στόχο μια πρώτη γνωριμία με τον Αγγλικό πολιτισμό και την γλώσσα.