Εκπαιδευτικό πρόγραμμα «3ο κουδούνι όπερα»

Με χαρά σας ανακοινώνουμε ότι το σχολείο μας έχει επιλεγεί ανάμεσα σε άλλα σχολεία της Αττικής για να συμμετάσχει στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα της Εθνικής Λυρικής Σκηνής, «3ο κουδούνι όπερα».

Το 3ο κουδούνι όπερα φιλοδοξεί μέσω σύγχρονων πρακτικών του μουσικού θεάτρου να φέρει σε επαφή εκπαιδευτικούς και μαθητές δημοτικών σχολείων με τον συναρπαστικό χώρο του μουσικού θεάτρου και για φέτος παρουσιάζει το έργο του Αλέξανδρου Μούζα με τον τίτλο Σταγόνα…ΕΓΩ / Ωκεανός…ΜΑΖΙ. Στόχος του προγράμματος είναι η προαγωγή της δημιουργικής και κριτικής σκέψης, η καλλιέργεια δεξιοτήτων και γνώσεων σχετικών με τον διακαλλιτεχνικό χώρο του μουσικού θεάτρου, αλλά και την εισαγωγή των συμμετεχόντων εκπαιδευτικών και μαθητών στη δημιουργική διαδικασία ενός σύγχρονου μουσικοθεατρικού έργου. Στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα συμμετέχουν μαθητές από 7 σχολεία της Αττικής και 4 σχολεία της επαρχίας.

Οι μαθητές του Ε2 του σχολείου μας, ως πρεσβευτές της παραπάνω δράσης, θα έχουν τη μοναδική εμπειρία να παρουσιάσουν στο ευρύ κοινό το καλλιτεχνικό αποτέλεσμα του εργαστηρίου στην Αίθουσα Σταύρος Νιάρχος της Εθνικής Λυρικής Σκηνής στο Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος τον Ιούνιο του 2023.

Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα περιλαμβάνει:

• Εβδομαδιαία εργαστήρια στις εγκαταστάσεις της ΕΛΣ για την επιμόρφωση των υπεύθυνων εκπαιδευτικών από ομάδα καταξιωμένων και έμπειρων συντονιστών.
  • Σύνδεση με τα εργαστήρια δεξιοτήτων και βιωματικές δράσεις για τους μαθητές στο χώρο του σχολείου σε συνεργασία με την ομάδα συντονιστών του προγράμματος.
  • Αξιοποίηση της τεχνολογίας μέσω των ψηφιακών εργαλείων ήχου και εικόνας.
  • Ενεργή συμμετοχή των μαθητών τόσο στη διαδικασία συγγραφής των κειμένων/τραγουδιών του έργου όσο και στην τελική διαμόρφωση της παράστασης.

Συντελεστές προγράμματος:

• Σχεδιασμός, υπεύθυνος συντονισμού, πρωτότυπη μουσική σύνθεση, διεύθυνση μουσικού συνόλου: Αλέξανδρος Μούζας
  • Σκηνοθετική επιμέλεια, συντονισμός δράσεων παράστασης, θεατρικά κείμενα, στίχοι τραγουδιών, θεατρική αγωγή: Άννα-Μόσχα Καμπόσου
  • Βίντεο, προβολές, animation, documentation: Σπύρος Ρασιδάκης
  • Βοηθός: Ανδρόνικος Δημόπουλος
  • Χορογραφία, κινησιολογία: Άρτεμις Ιγνατίου
  • Βοηθός χορογράφου: Αφροδίτη Βερβενιώτη
  • Φωνητική και χορωδιακή διδασκαλία: Ειρήνη Πατσέα
  • Ηχοληψία, μουσικοτεχνολογική υποστήριξη, ηχητική επεξεργασία, διαχείριση οπτικοακουστικού υλικού: Φώτης Παπαθεοδώρου
  • ΙΤ – Διαδραστικά συστήματα μουσικής, ηχοληψία: Νίκος Καζάζης
  • Μουσικό σύνολο: 10 μουσικοί και 2 τραγουδιστές

Οι υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας