Ένταξη της πλατφόρμας BBC micro:bit v2 στην εκπαιδευτική διαδικασία

Το σχολείο μας πρόσφατα απέκτησε προγραμματιζόμενες πλακέτες τύπου BBC micro:bit v2 κατάλληλες για την εκπαιδευτική διαδικασία του μαθήματος Τ.Π.Ε.

Οι δυνατότητες της πλατφόρμας είναι ανεξάντλητες, οι συσκευές διαθέτουν οθόνη led 5×5, φυσικά πλήκτρα, μικρόφωνο, ηχείο, δυνατότητα ασύρματης επικοινωνίας και πλήθος αισθητήρων.

Οι μαθητές των μεγάλων τάξεων δημιουργούν μαθαίνοντας παράλληλα προγραμματισμό, ηλεκτρονικά, επιστήμη και μηχανική, ενώ με τη χρήση μπαταριών στα micro:bit το μάθημα Τ.Π.Ε. ξεφεύγει από τα στενά όρια του εργαστηρίου Πληροφορικής.

Για το σχολείο μας, η γνώση πρέπει να έχει άμεση συσχέτιση, όχι μόνο με τα βιβλία ή τη διδασκαλία, αλλά και με τις σύγχρονες τάσεις που επιβάλλει η παιδαγωγική και η τεχνολογία.

Ανδρέας Λαγγούσης
Εκπαιδευτικός Τ.Π.Ε.