Δ2: Όταν οι μαθητές μας γίνονται ερευνητές «της Ζωής στην αρχαία Ελλάδα» και «της Υγιεινής Διατροφής»

Στα πλαίσια καινοτόμων προγραμμάτων με τίτλους:

α) «Η ζωή στην αρχαία Ελλάδα» και

β) «Η υγιεινή διατροφή»

οι μαθητές του Δ΄ 2, με ιδιαίτερο ζήλο και κέφι διερεύνησαν τα εν λόγω θέματα (σε επίπεδο ατομικών και ομαδικών εργασιών) και ανάλογα με τις δυνατότητές τους- όχι μόνο από τη θεωρητική, αλλά και από την «πρακτική-καλλιτεχνική οπτική γωνία».

Να σημειωθεί ότι οι μαθητές του Δ΄2, εργαζόμενοι σε πλαίσιο ομαδικού πνεύματος και συνεργασίας

1. Εκπόνησαν και ολοκλήρωσαν τα εν λόγω προγράμματα, συγκεκριμένα:

1. το πολιτιστικό πρόγραμμα υπό την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού του τμήματος κ. Αρσένου Σωτηρίας και της καθηγήτριας Θεατρικής Αγωγής κ. Τόλη Λαμπρινής,
  2. το πρόγραμμα Αγωγής Υγείας υπό την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού του τμήματος κ. Αρσένου Σωτηρίας και της κ. Θεοδόση Ολυμπίας (καθηγήτριας Φυσικής Αγωγής).

2. Συμμετείχαν σε σχετικά βιωματικά προγράμματα/ εκπαιδευτικές επισκέψεις , σε συνεργασία και με το Δ΄1 και τον εκπαιδευτικό του τμήματος, κ. Παναγιώτου Παναγιώτη.

Πατήστε εδώ για να δείτε εικόνες από ενδεικτικές δημιουργίες των μαθητών:

Θερμές ευχές σε όλους για ένα όμορφο καλοκαίρι, με υγεία και χαρά!

Η δασκάλα του Δ΄ 2

κ. Σωτηρία Αρσένου